Açılış Saatleri

Pzt - Cum, 8:00 - 9:00

Bize Ulaş

+90 (212) 728 60 20

Email

info@shninsaat.com

Hizmetlerimiz

Hizmet Veriyoruz

Image

İnşaat

+
Image

Tadilat

+
Image

Mimari Tasarım

+
Image

İç Dizayn

+
Image

Sabitleme ve Destek

+
Image

Boyama

+

Müşterilerimizden gelen sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Bir müteahhitle (kat karşılığı, kentsel dönüşüm, konut satışı, vb.) sözleşme imzalarken, müteahhit firmanın referanslarına bakılarak, yapacağı işin kalitesi ile ilgili bilgi edinilmeli, şirket öz kaynağının işin tamamlanması için yeterli olup olmadığı sorgulanmalı, firma bünyesindeki teknik ekibin niteliğinin, mimaride fark yaratıp yaratamayacağı öğrenilmeli ve lisanslı bir müteahhit olup olmadığı kesinleştirilmelidir.
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçek veya tüzel kişilere verilen yapı müteahhidi yetki lisansıdır. Müteahhit Yetki Numarası, bakanlık bünyesindeki YAMBİS isimli sistemden sorgulanabilmektedir.
Birden fazla konut imarı bulunan arsalarda yapılacak konut inşaatı işinde, arsa sahiplerinin müteahhit firmalar ile ortaklık yapması anlamına gelmektedir. Ortaklık pay oranları müteahhit firma ve arsa sahibi arasında birlikte belirlenir. Arsa sahibi, yapılacak bir sözleşme çerçevesinde, yalnızca arsa kullanım hakkını müteahhit firmaya verecek ve müteahhit, inşaat işinin teknik ve mali yüklenicisi haline gelecektir. Arsa sahibi herhangi bir ek yatırım yapmadan iş bitiminde anlaşılan oranda konut sahibi olacaktır. Örnek: İmar planına göre arsada 10 daireli bir konut binası yapılabiliyor ve sözleşme şartlarında ortaklık oranı %40 arsa sahibi, %60 müteahhit firma olarak belirlendiyse, iş bitiminde arsa sahibinin 4, müteahhit firmanın 6 dairesi olacaktır.
Proje hazırlık aşamasında veya temel atma uygulaması tamamlanmak üzere olan bir gayrimenkul projesinden konut satın almak demektir. Yapı müteahhidi ile satış vaadi sözleşmesi imzalanarak, iş bitmeden belirtilen katta belirtilen dairenin ve bu daireye karşılık gelen arsa payının sahibi olunur.
Evet avantajlıdır. İnşaatı devam eden bir projeden konut sahibi olmanın yatırımcılar için başlıca avantajı, konuta, piyasa değerinin altında sahip olup, proje bittiğinde en az piyasa değerinde satarak kar elde etmektir. Eğer inşaat bitmeden konut sahibi olunmasının sebebi ikamet etmekse, iç dekorasyon ve donanım ikamet edecek kişinin zevkine göre tamamlanabilir.
Projeler çizilmeden önce aile yapısına göre kaç oda gerekli olduğu, toplam büyüklüğün ne kadar olabileceği, otopark ihtiyacının nasıl karşılanacağı, balkon büyüklükleri, dış cepheye bakan oda sayısını, mutfak büyüklüğünü, balkonun hangi odalara olacağı gibi aklınıza gelen tüm konular konuşulmalıdır.
Öncelikle tadilatı yapacak firma, daha önce yaptığı işler değerlendirilerek belirlenmelidir. Tadilat isteklerinizi söyledikten sonra seçtiğiniz firmanın bünyesinde çalışan mimarlar tarafından tadilatın bitmiş halinin görüntülerini görürsünüz. Değiştirmek istediğiniz bir şey varsa uygulanır, mimarların hazırladığı projeye göre fiyatlandırma yapılır, mal sahibiyle tadilat süresi konuşulur, konuşulan her madde sözleşmeye aktarılır, sözleşme imzalandıktan sonra tadilatınız başlar.
Proje fiyatları, yapının büyüklüğü, yapı sınıfı ve blok sayısına göre her bir proje müellifinin bağlı olduğu odanın belirlemiş olduğu ( mimari proje için mimarlar odası ) proje fiyatlarına ilişkin ücretler tablosuna göre belirlenir. Önce müşteri istekleri doğrultusunda hazırlanmış ön çalışma sunulur, ardından diğer projeler için fiyat istenir.
Yapılan tüm projeler günümüz fiyatlarına göre inceleyerek (mimari,statik,zemin etüt, elektrik, sıhhi tesisat, asansör) gerek yaklaşık maliyet, gerekse kesin maliyet hesaplaması yapmak mümkündür. Hesaplama yapılırken mal sahiplerinin isteklerini göz önünde bulundurarak değişen ekonomiye göre yapılan metraj üzerinden maliyet hesabı yapılmaktadır.
Kentsel dönüşüm kapsamında, riskli alanlarda yer alan binalar veya riskli alanda yer almayan riskli yapılar yıkılarak yerine yeni binalar inşa ediliyor. Bu süreçte hak sahiplerine birtakım yardımlar yapılıyor. Bu yardımlar arasında kira yardımı ve kredi desteği yer alıyor. Yapıya ait tapu üzerinde sahip olunan hisseler oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu sağlaması, yapının kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmesi için yeterlidir.